İndirimli Elektrik

İndirimli elektrik, Serbest Tüketicilerin elektrik tedarikçisini değiştirerek; kesinti, arıza ve sayaç değişimi yaşamadan aynı elektriği devletin belirlemiş olduğu tarifeden daha avantajlı bir fiyata alabilmesidir. İndirimli elektrik 2001 yılı itibari ile yürürlükte olan, ancak ilk yıllarda büyük fabrikaların istifade edebileceği tüketim alt sınırı ile yürürlükteydi. 2003 yılı itibari ile yönetmelikte yapılan değişiklikler ile alt sınır kademeli olarak aşağıya çekilerek, daha küçük işletmelerin ve ev tüketicilerinin Serbest Tüketici olma yolu açılmıştır. 2016 yılı itibari ile de alt sınır olan 3.600 kWh yani 120 TL’lik faturaya düşmesiyle yaklaşık olarak 6 milyon tüketici tedarikçisini değiştirebilir duruma gelmiştir.

- Elektrik birim fiyatı neden daha ucuz?

EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu) özel firmalara, üretim lisansı vermektedir. Bu lisansı alan firmalar da çeşitli yollarla üretmiş oldukları elektrik enerjisini, yine EPDK' nın yönetiminde oluşturulan enerji borsasına saatlik değişen fiyatlarla satabilmektedirler. Bu sayede birim fiyat bazında bir indirim oluşmaktadır. Oluşan bu indirim oranları da sistem gereği tüketicilere yansıtılmaktadır. EPDK tarafından verilen bir diğer lisans tipi de ‘Tedarik Lisansı’ dır. Bu lisansı alan özel firmalar ise her gün saat 11.30'a kadar, kendi bünyelerinde bulunan tüketicileri ve tüketim tahminlerini yaparak sisteme girmekle yükümlüdürler. Bu sistem sayesinde o günün tamamında oluşacak tüketim belirlenerek üretim, tüketim dengesi oluşturulur ve bu sayede de toplam maliyet minimuma indirilir. Oluşan bu indirimler de tüketicilere yansıtılır.

- Birim fiyatı üzerinden indirim almak neden daha avantajlı?

Elektrik faturalarında temel kalem ‘Aktif Enerji Bedeli’ dir. Aktif enerji bedeli, tüketim miktarı ile birim fiyatın çarpımı ile belirlenir. Bu bedele, Dağıtım Bedeli, Enerji Fonu, TRT Payı, Belediye Tüketim Vergisi ve %18 KDV olmak üzere ek ücretler ilave edilmektedir.

Bu ücretlerden ‘Dağıtım Bedeli’ miktarı sabittir. Yani elektriği aldığınız firma değişse de bu fiyatlar değişmemektedir. Fakat Enerji Fonu (%1), TRT Payı (%2), Belediye Tüketim Vergisi (%5) ve KDV (%18) değerleri yüzde olarak ifade edilen değerlerdir. Dolayısıyla, Aktif Enerji Bedeliniz düşerse, bu bedellerde de indirim yapılmış olmaktadır.

İndirim miktarları ticarethanelerde ve sanayide farklılık göstermektedir. ‘EPDK Sanayi Tarifesi’ birim fiyatlarının ticarethane tarifesine göre daha düşük olması sebebiyle, sanayi tarifelerine daha az indirim yapılabilmektedir. Tüketicin hangi tarifeye bağlı olduğu, tek ya da çok zamanlı sayacı olduğu, tüketim profili gibi bilgiler önemlidir.

İletişim Formu

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN