Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliğinde Yapılan Değişiklikler

lisansiz-elektrik-uretim-yonetmenliginde-yapilan-değişiklikler

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK), Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik’inde değişikliğine dair hazırladığı yönetmeliği 23 Mart 2016 tarihli Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Bu yayınla birlikte mevcut yönetmeliğin yapısında bazı temel noktalarda dahil olmak üzere bir çok değişiklik yapıldı.

Yeni Getirilen Sınırlandırmalar

Tek şirket veya şahsa ait toplu lisanssız projelerin önü kapatıldı. Bir tüzel ve özel kişi veya aynı kişinin kontrol eden hisseye sahip olduğu farklı tüzel kişiler bir trafo merkezine bağlı 1MW’tan yüksek kapasitede Lisanssız Üretim Tesisi Kuramayacaklar.

Bu limitten Çatı Tipi İç Tüketim tesisleri muaf tutuldu.

Tüketim tesisi ile aynı yerde olmayan üretim tesisleri için Üretim Tesis kapasitesinin Tüketim Tesisi kapasitesinin 30 katını geçmeme sınırı getirildi. Yani 1MW’lık bir Lisanssız Üretim Tesisi’nin kurulabilmesi için en az 33kW’lık bir tüketim tesisi başvurusu bulunması gerekiyor. Bu sürekli 33Kw’lık bir tüketim veya üretilen eletriğin en az otuzda birinin tüketilmesi anlamına gelmiyor. Sadece tüketim tesisi bağlantı gücünün 33kW olması yeterli.

23Mart2016’ya kadar Çağrı Mektubu almış olan projeler bu sınırlandırmaların kapsamı dışında tutuldu.

Lisanssız Üretim Hakkı Sahibi Şirketlerin Hisse İşlemleri

Lisanssız Üretim Tesisi sahibi bir şirketin kontrol eden hisselerinin devri, şirket birleşmesi ve bölünmesi işlemlerine ilgili tesisin geçici kabulünden önce yapılamama kısıtı getirildi. Buna aykırı işlem yapılması veya Dağıtım Şirketine yanıltıcı bilgi verilmesi durumunda İlgili Çağrı Mektubu veya Bağlantı Anlaşması iptal edilecek.

Geçici kabulden sonra bu işlemlerin yapılması durumunda ise Dağıtım Şirketi’ne bilgi verilmesi gerekli ve yeterli oluyor.

Şeffaflık ve Haksız Rekabetin Engellenmesi

Başvuru süreçlerine ve bağlantı kapasitelerine şeffaflık getirildi. TEİAŞ yeni kapasiteleri belirli tarihlerde açıklayacak ve bu kapasitelere ilişkin başvurular bu tarihten 3 ay sonra alınacak. Bu sayede içeriden bilgi sahibi olan firmaların rekabette öne geçmeleri engellenecek.

Dağıtım Şirketleri ile ortaklık ilişkisi olan şahıs ve şirketler Lisanssız Üretim Tesisleri kuramayacaklar. Dağıtım Şirketi sahibi firmaların Lisanssız Üretim tesisi sahibi olmaları diğer yatırımcılar arasında haksız rekabet itirazları doğurmuş, hatta Dağıtım Şirketlerinde bu konuyla ilgili denetimler yapılmıştı. Bu şekilde haksız rekabetin önü kapatılmış oluyor.

Kooperatiflere, Tarımsal ve Küçük Üreticilere Destekler

Kooperatiflere, toplam abone sayısına bağlı olarak tek trafo merkezine bağlı kapasitelerinin 5MW’a kadar çıkabilmesi hakkı tanındı.

Köy İdareleri, Belediyeler, İl Özel İdareleri, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgeleri, Tarım Kredi Kooperatifleri ve Birlikleri ile küçük boyutlu (<10kW) yatırımcılar için diğer Lisanssız Üretim Tesislerinden bağımsız olarak her bir trafo merkezinde 5MW özel kapasite tahsis edildi.

Gücü 300Kw’a kadar olan tarımsal yatırımcılar içinde her bir trafo merkezinde 1MW özel kapasite tahsis edildi.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN