Serbest Tüketici Limit Uygulaması Düştü!

2017 yılında uygulamaya konan, abonelerin ve sektörün beklediği EPDK (Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu) tarafından belirlenen “Serbest Tüketici Limiti” 24 Aralık Cuma günü itibariyle belirlendi. Yapılan açıklamaya göre daha önce 3600 kw-saat olan serbest tüketici limitinin, 2017 yılında 2400 kw-saat olmasına karar verildi.


Bu durumda aylık faturası ortalama 85 TL olan aboneler istedikleri şirketten elektrik alabilecek. Buna göre yıllık tüketimi 2400 kw-saat olan tüm aboneler, il ya da bölge sınırlaması olmadan elektrik ihtiyacını istediği tedarikçiden temin edebilecek. Serbest tüketiciler buna göre, elektrik enerjisine daha ucuza sahip olabilecek ve her ay gelecek elektrik faturası da bir sürpriz olmaktan çıkacak.

Serbest tüketiciler; istedikleri bölgeden, istedikleri il ya da ilçeden, şirket sınırlaması olmadan ve kendi ekonomileri doğrultusunda en uygun elektriği kullanabilecekler. Bu uygulama ile beraber, aboneler hem bütçelerini kontrol altında tutmuş olacaklar, hem de istedikleri tedarikçi ile çalışma fırsatı bularak elektrik kullanmış olacaklardır.

EPDK tarafından belirlenen “serbest tüketici” uygulamasında limitler zaman içinde düştü, ileride de tüm tüketicileri kapsayacak şekilde sıfırlanması öngörülüyor. Sıfır limit yani serbest tüketici limitinin sıfırlanması uygulamasının, Avrupa Birliği uyum sürecinde ilerleyen dönemlerde hayata geçirilmesi hedefleniyor. Sıfır limit uygulaması için, öncelikle altyapı konusundan birtakım yatırımlar yapılması gerekiyor ve bununla ilgili çalışmaların yapılmaya başladığı da biliniyor. Tüketicilerin sistemi tamamen kavramış ve bu konuda bilinçli olması, uygulamaya geçiş sırasında tüm bölgeler için uygulamanın başarılı olması ve amacına ulaşması adına önemli bir faktör.

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN