Ucuz Elektrik

Ucuz Elektrik Seçeneklerinden Kimler Yararlanabilir?

Serbest tüketici kapsamında olan tüketiciler elektrik tedarikçilerini kendileri seçebilir ve daha ucuz elektrik seçeneklerinden faydalanabilirler. Yıl içerisindeki toplam elektrik tüketimi alt sınır olan 3600 kWh yani aylık fatura bedeli ortalama 125 TL ve üzerinde olan tüketiciler, Serbest Tüketici olarak sayılmaktadır.

Elektrik Tedarik Şirketleri Nasıl Daha Ucuza Elektrik Sağlıyorlar?

2001 yılında başlayan Elektrik Piyasasının serbestleşme süreci ile birlikte eskiden devletin belirlediği fiyattan ve tek bir kurum üzerinden satılan elektrik artık birçok tedarikçi tarafından müşterilere satılabilir hale gelmiştir. Bugünkü piyasa koşullarında tedarikçi firmalar müşterilerine sattıkları elektriği farklı yerlerden (elektrik piyasası, diğer tedarikçi firmalar, yurt dışı tedarikçi firmaları) tedarik etme imkânına sahiptirler. Bu şekilde tedarikçi firmalar daha uygun fiyata elektrik temin edip, uygun kampanyalar ile müşterilerine ulaştırabilmeye başladılar. Tüketiciler için avantaj sağlayan bu durumda tek yapılması gereken, tüketici olarak en iyi hizmeti sunan tedarikçi firmayı belirleyip bu fırsattan faydalanmaktır.

Elektrik satan firmaların çoğalması ve özelleştirilmesi ile fiyatlarının ucuzlamasını sağlamış ve bu sayede orta büyüklükteki işletmelere ve kobilere ucuz elektrik kullanma hakkı yaratılmıştır. İş yerlerine ucuz elektrik kullanım kolaylığı, elektriğin istenilen yerden alınabilme özelliğini de beraberinde getirmiştir. Türkiye’nin hangi ilinde olursanız olun dilediğiniz her ildeki tedarikçi firmadan elektrik satın almanız mümkündür.

Faturalarda ne kadar indirim olacağı anlaşma sağlanan elektrik tedarik firmasına göre değişmektedir. Doğru tarife seçimiyle, yılda bir fatura bedeli kadar tasarruf edilmesi mümkündür. Uygulanacak olan fiyatlandırmalar kWh üzerinden belirlenmektedir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, tarifeyi ve tedarikçiyi seçerken, kampanyanın birim fiyatı ve ek avantajlarını karşılaştırıp, bütçenize en uygun olanı seçmektir.

Elektrik satan firma işletmelerden son üç ayın faturalarını göndermesini talep eder. Bu faturalarından aylık kullanım bedeli hesaplanır ve değerlendirmeye alınır. Bu değerlendirmeler sonucunda müşteriye kampanyalı olarak aylık kwh birim üzerinden bir teklifi hazırlanır. Taraflar teklif üzerinde mutabakat sağlayabilirse sözleşme yapılarak iş yerleri indirimli elektrik tarifesi imkanından yararlanabilir.

Elektrik birim fiyatı neden daha ucuz?

Özel firmalara üretim lisansını veren Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK)’ dır. Bu lisansı alan firmalar üretmiş oldukları elektrik enerjisini, EPDK' nın yönetiminde oluşturulan enerji borsasına saatlik değişen fiyatlarla satabilmektedirler. Bunun neticesinde birim fiyat bazında bir indirim oluşur. Oluşan indirim oranları da sistem gereği tüketicilere yansıtılır. EPDK tarafından verilen bir diğer lisans tipi de ‘Tedarik Lisansı’ adını alır. Bu lisansı alan özel firmalar her gün saat 11.30'a kadar, kendi bünyelerinde bulunan tüketicileri ve tüketim tahminlerini yaparak sisteme girmekle yükümlüdürler. Bu sistem sayesinde o günün tamamında oluşacak tüketim belirlenir, tüketim dengesi oluşturulur ve bu sayede de toplam maliyet minimuma indirilir. Bu indirimler de tüketicilere yansıtılır.

İletişim Formu

Daha fazla bilgi için

Bize +90 216 577 63 00 numaralı hattımızdan ulaşabilirsiniz.Sosyal Medyada Bizi Takip Edebilirsiniz.

E-bültenimize kaydolun!

En son gelişmelerden ve güncellemelerden haberdar olun!


E-Bültene kaydolmak istiyorum.İLETİŞİME GEÇİN

X
İLETİŞİME GEÇİN